Jak odświeżyć starą tablicę korkową?

Od zawsze lubiłam tablicę korkową, ponieważ pomagają one w organizacji lub upamiętnianiu miłych chwil. Mogą również przypominać nam o ważnych sprawach, które musimy załatwić w najbliższym czasie. Niestety przychodzi czas, że nasza korkowa przypominajka zaczyna się zużywać. Są jednak przypadki, gdy możemy dać tablicy nowe życie dzięki prostemu zabiegowi.

Postanowiłam zrobić bardzo prosty tutorial i pokazać Wam, jak w naprawdę łatwy i niedrogi sposób możecie całkowicie odnowić swoją tablicę korkową. Moją dostałam od rodziców. Im nie była już potrzebna, a ja stwierdziłam, że na pewno z niej skorzystam. Na wakacje została wyniesiona do garażu, jednak cieknący dach w czasie deszczu spowodował zalanie korka. Powstały mało estetyczne zacieki.
Wybór kolorów, jakimi chciałam potraktować moją „korkówkę”, był uzależniony od miejsca, w którym chciałam ją powiesić. Od początku wiedziałam, że ściana odpada całkowicie. (Brak możliwości wywiercenia dziur w ścianach pod kołki jest dość często spotykanym zjawiskiem w wynajmowanych mieszkaniach/pokojach.) Pomyślałam więc, że wykorzystam nieużywany barek w meblościance. Postanowiłam wybrać czekoladowy odcień brązu na korek oraz limonkowozielony na ramkę. Ładnie kontrastuje i wpisuje się w klimat pokoju.
Meblościanka przed umeblowaniem pokoju i odnowieniem tablicy.
POTRZEBUJECIE:
– farbę akrylową w dwóch dowolnych odcieniach (polecam firmy DpCraft – ładne odcienie i przystępna cena)
  dwa szerokie pędzle
–  ręczniki papierowe
–  słoiczek z wodą
–  opcjonalnie: taśma malarska do wykonania wzorów
Krok 1. Podłogę lub stół (zależy gdzie pracujecie) wyłóżcie gazetami lub folią malarską. Połóżcie na niej tablicę.
Doskwiera mi brak warsztatu. Dobrze, że chociaż miałam wygodną poduszkę.
Krok 2. Farbą w kolorze czekoladowego brązu malujemy środek. Możecie delikatnie zmoczyć pędzel przed nałożeniem na niego farby. Dzięki temu będzie lepiej się rozprowadzała.
Krok 3. Starajcie się równomiernie rozprowadzać farbę. Jeżeli jednak powstaną Wam jaśniejsze-ciemniejsze miejsca, to możecie to poprawić drugą warstwą farby lub zamaskować za pomocą wzoru.
Dzięki użyciu tego konkretnego koloru farby udało mi się zamaskować nieestetyczne zacieki.
Krok 4. Po wyschnięciu pomalowanego korka przyszedł czas na odnowienie ramki. Możecie za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczyć środek tuż przy krawędzi, aby uniknąć zabrudzenia. Farbę w kolorze limonkowozielonym nałożyłam drugim szerokim pędzlem bez użycia wody.
Ostrożnie nakładamy farbę na drewno dbając o to, by pociągnięcia pędzla zawsze szły w tym samym kierunku. Dzięki temu unikniemy zgrubień farby lub nieestetycznych „szlaczków”. Polecam położenie dwóch warstw.
Krok 5. Po wyschnięciu farby tablica jest gotowa. Teraz zależy od Was, czy chcecie zostawić ją w tej postaci, czy jednak wolicie ją ozdobić w jakiej wzorki. Jeżeli wybierzecie drugą opcję, to polecam skorzystanie z farby malarskiej. Uzyskacie dzięki niej równe wiele fajnych kształtów i nie zabrudzicie korka w miejscach niepożądanych.
Krok 6. Teraz wystarczy już tylko powiesić tablicę w wybranym przez nas miejscu, zawiesić na niej ulubione zdjęcia, pocztówki lub kartki i cieszyć się wykonanym DIY.
Wybaczcie ocenzurowanie zdjęć, ale przed uwiecznieniem odnowionej tablicy zapomniałam wymienić fotografie rodziny na coś bardziej neutralnego. Wiecie, ja swoją twarz pokazuję Wam z wybory, jednak oni niekoniecznie chcą ujawniać swoje.
A Wy macie w swoich pokojach tablicę korkową, która wymaga odnowienia? A może macie okaz, którym chcielibyście się pochwalić? Dajcie znać w komentarzach.

Może Ci się też spodobać: