Jak przerobić pudełko na oryginalną skarbonkę?

Nigdy nie jest za późno, by zacząć oszczędzać na wymarzone wakacje. Jestem dobra w planowaniu, ale z pieniędzmi mi nie po drodze. Jak uzbierać na upragnioną podróż? Na początek wykonać skarbonkę!

Wiem, wiem… Jedne wakacje się nie skończyły, a ja już zaczynam rozmawiać o następnych. Zawsze byłam dobra w planowaniu wyjazdów oraz swoich działań. Czasem jednak napotykałam problemy z ich realizacją. Zwłaszcza, gdy chodziło o odkładanie pieniędzy.

W ciągu ostatnich lat zrobiłam bardzo duże postępy w tej kwestii. Studia nauczyły mnie wiele i choć wielokrotnie powinęła mi się noga, a miliony monet rozpływały się w powietrzu, to zdecydowanie jest teraz lepiej. Cóż, „dorosłość” weryfikuje wiele i zmieniają się priorytety. Nie będę Cię jednak oszukiwać, że jestem teraz taka wielce racjonalna i odkładam każdy wolny grosz do skarpety. Podczas ostatniej wizyty w Biedronce, gdzie obecnie jest dostępna oferta szkolna, sama musiałam siebie odrywać, by nie wykupić naklejek, zestawów kreatywnych i dziurkaczy (Ale jeszcze je dorwę…<złowieszczy śmiech>).

Wróćmy jednak do oszczędzania. Zamarzył nam się wyjazd do Rzymu w 2019 roku. Postanowiłam odkładać 5 zł i 2 zł do skarbonki. Wiesz, czasem z zakupów (na przykład w Biedronce <złowieszczy śmiech>) zostają jakieś drobniaki. Szybko się rozchodzą – zazwyczaj na pierdoły. A można by je wrzucić do skarbonki. Taka kwota nie jest mocno odczuwalna, ale gdy się uzbiera kilkanaście monet, nagle robi się ładna sumka. Idealna wręcz na kupienie euro. Tę metodę praktykuje od kilku lat moja mama i powiem Ci, że sprawdza się doskonale.

A co z samą skarbonką?

Gdy zrodził się pomysł wyjazdu, nie czułam jeszcze potrzeby jej stworzenia. Gdy pewnego razu wracałam do domu i przechodziłam obok osiedlowej kwiaciarni, w oczy rzuciła mi się ramka z motywem podróży. Ramka jednak zmieniła się w skarbonkę, gdy podeszłam bliżej wystawy. Pomysł tak bardzo mi się spodobał, że postanowiłam wykonać własną wersję.

No dobra, nagadałam się, a teraz czas zabrać się do pracy. Poniżej znajdziesz listę potrzebnych rzeczy. Gotowy? No to do dzieła!

 

POTRZEBUJESZ:

  • pudełka z przezroczystą plastikową pokrywką
  • taśmy ozdobnej
  • nożyka
  • kartki
  • kleju i/lub taśmy dwustronnej
  • kawałka wstążki
  • dostępu do drukarki

 

KROK 1.  Odmierz wielkość pudełka od wewnętrznej strony.

 Jeśli nie posiadasz pudełka z wsuwanym plastikowym wiekiem, możesz użyć zwykłego pudełka, np. po butach. Wystarczy, że je okleisz ozdobnym papierem, a wieko zrobisz z plastikowej przezroczystej teczki na dokumenty. Wystarczy, że pozaginasz ją w odpowiednich miejscach.

KROK 2. W Wordzie, Canvie lub w dowolnym innym programie zaprojektuj napis, który znajdzie się we wnętrzu pudełka. Następnie go wydrukuj.

Ja swój wydrukowałam na połowie różowej kartki w rozmiarze A4.

KROK 3. W razie konieczności przytnij kartkę z napisem do odpowiedniego rozmiaru.

KROK 4. Na jednej z krótszych ścianek pudełka wyznacz miejsce, w którym wytniesz otwór na pieniądze.

KROK 5. Wytnij zaznaczony otwór za pomocą nożyka.

Jeżeli chcesz uzyskać ładny kształt i pozbyć się postrzępionych kawałków kartonu, użyj papierowego pilnika do paznokci, który je idealnie wygładzi.

KROK 6. Jeśli podczas wycinania otworu powstały jakieś niedoskonałości, użyj ozdobnej taśmy klejącej do ich zamaskowania. Będzie też dodatkową ozdobą. Pamiętaj, aby okleić również wewnętrzną stronę.

KROK 7. Wklej do środka pudełka wydrukowaną wcześniej kartkę.

KROK 8. Jako element ozdobny możesz dodać kokardkę w miejsce napisu.

KROK 9. Przygotuj plastikową pokrywkę. Upewnij się, że jej skrzydełka nie nachodzą na wycięty otwór na monety. Jeśli tak jest, przytnij je.

KROK 10. Gdy pokrywa jest gotowa, włóż ją do pudełka.

 

I GOTOWE! Taką skarbonkę z okienkiem może wykonać każdy. Nie tylko pełni bardzo użyteczną funkcję, ale także ładnie wygląda. Jeśli podobnie jak ja lubisz to połączenie, to taki gadżet na pewno się u Ciebie sprawdzi.

 

A jak z Twoim oszczędzaniem? Jesteś entuzjastą czy raczej sceptykiem?

Podobał Ci się ten tutorial i mój sposób na skarbonkę? Będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz dalej. Im nas więcej, tym lepiej!

 

Może Ci się też spodobać: