Ogród na balkonie 2017 cz.1: Inspiracje

Dom to miejsce, w którym chcę odpocząć, a ogród to świątynia relaksu. Chcę chłonąć piękno roślin, napawać się zapachem trawy i rozkoszować szumem drzew. Ale co zrobić, gdy mieszkamy w bloku i do dyspozycji mamy tylko balkon? 

Jak już wielokrotnie Wam opowiadałam, jestem dziewczyną, która wychowywała się w domku z ogródkiem. Tak na uboczu. Obecnie jest to doskonałe miejsce do relaksu, a moi rodzice stworzyli niezwykłą przestrzeń. O moim szoku, jaki przeżyłam, gdy przeprowadziłam się do bloku, przeczytacie >TUTAJ<, więc nie będę się powtarzać 😉
W październiku 2016 przeprowadziliśmy się z Szarookim do mieszkania z zabudowanym balkonem. Mimo że był w kiepskim stanie, to i tak się ucieszyłam i zaplanowałam metamorfozę na wiosnę. Zaczęłam też szukać inspiracji do stworzenia mojego prywatnego ogródka na balkonie. Jakie dodatki? Co posadzić w doniczkach? Jak zakryć niedoskonałości przestrzeni? Dzisiaj zobaczymy, co podpowiada nam Instagram.

WYMARZONY BALKON
Nie ukrywam, że w przyszłości bardzo chciałabym mieć dom z ogródkiem. Taką małą oazę, gdzie naprawdę będę mogła odpocząć i się wyciszyć – zająć się warzywnikiem i kwiatami, poleżeć na hamaku lub posiedzieć przy stole z najbliższymi. Wiem jednak, że może być różnie i docelowo mogę zamieszkać w mieszkaniu. Warunkiem wtedy będzie większy balkon.

No dobrze? Ale jak wyglądałby mój balkon idealny? Myślę, że byłby zabudowany, ale w nowocześniejszy sposób (przesuwane drzwi) – nie tak, jak w naszym wynajmowanym mieszkaniu. Jest to super opcja, by móc przechowywać rzeczy na balkonie przez cały rok.

Z pewnością urządzony byłby bardzo przytulnie – byłoby wygodne miejsce do siedzenia dla dwóch/trzech osób, stolik, kwietnik, miejsce na doniczki i skrzynki z warzywami, ładne oświetlenie. Poniższe zdjęcie z Instagrama może nie do końca oddaje w pełni to, co chciałabym stworzyć, ale na pewno ma TEN klimat. Jest przytulnie, swojsko i można odpocząć.

PROJEKT OGRÓD 2017 – INSPIRACJE

  • MEBLE

Na pewno chciałabym, by siedziska były wygodne. Oprócz standardowych krzeseł, bardzo chciałabym mieć leżankę. Tak, by można było wygodnie się rozłożyć i poczytać książkę lub się po prostu zdrzemnąć. Ta z poniższego zdjęcia bardzo mi się podoba – zwłaszcza z dodatkiem poduszek i kocyka. Fajnie, gdyby takie siedzisko łączyło funkcję schowka.

Gdyby jednak się nie udało zmieścić leżanki, to takie krzesełka i stolik byłyby idealne.  Oczywiście musiałyby być białe – to najlepszy kolor do stworzenia bazy. Efektu zawsze dopełniają kolorowe kwiaty i dodatki.

  • KWIATY I DONICZKI
Kwiaty na balkonie to dla mnie podstawa podstaw. Oprócz petunii, pelargonii czy werbeny, warto znaleźć miejsce na warzywa i zioła. Bazylia, mięta, melisa, rozmaryn… świetnie wyglądają w metalowych doniczkach lub skrzynkach.

Największym problemem naszego balkonu, oprócz rdzewiejącego zabudowania, jest obdrapana ściana i kawałek sufitu z odpadającym tynkiem. Długo się zastanawialiśmy, jak to zakryć. Jednym z pomysłów było zawieszenie drewnianej konstrukcji (w stylu płotka) i przyczepienie do niej doniczek z kwiatami.


Inną opcją było ustawienie regału z półeczkami, na których mogłabym postawić kolejne doniczki, organizery z nasionami, narzędzia, itp.

  • OŚWIETLENIE
 Dopełnieniem całości powinno być oświetlenie – łańcuchy z lampionami czy świeczki. Miękkie światło pozwala na stworzenie atmosfery intymności i przytulności. Bardzo podobają mi się cotton ballsy owinięte wokół balustrady czy oświetlenie pod samym sufitem balkonu.

 

  • PODŁOGA
 Uważam, że podłoga jest równie ważna, co dodatki czy meble, jednak często jest odsuwana na dalszy plan. Fajnie wyglądają dywaniki, jednak w tym roku zdecydowaliśmy się na sztuczną trawę. Patrząc na te inspiracje, utwierdzam się w przekonaniu, że to dobry wybór.

 


W Internecie można znaleźć naprawdę dużo inspiracji, jednak ważne, by na nich się nie skończyło – kiedyś w końcu trzeba przejść do działania. Dlatego już wkrótce pokażę Wam moją metamorfozę balkonu w wynajmowanym mieszkaniu.

A czy Wy lubicie spędzać czas na balkonie? I czy na ten rok zaplanowałyście urządzenie tej przestrzeni? Dajcie znać w komentarzach.